Legalny rak

Papierosy i tytoń sprzedawany luzem to jedyne legalnie sprzedawane na całym świecie rakotwórcze substancje. Cały czas palenie tytoniu to bardzo duża plaga i wielki problem społeczny zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się. Rządy światowe wypowiadają coraz ostrzejszą walkę palaczom, jedną z metod to podnoszenie poziomu podatków i akcyz, Unia Europejska zdecydowanie podniosła te opłaty i do 2018 roku jeszcze planuje ich wzrost.

Przeprowadzone badania naukowe, ponad wszelką wątpliwość udowodniły, że używanie tytoniu w zależności od formy powoduje podniesienie prawdopodobieństwa chorób związanych z układem krążenia od 25 do 40 procent. Również nawet do 40% częściej palenie tytoniu powoduje choroby nowotworowe i aż 70% zgonów notowanych jest w gronie chorób poza nowotworowych. Takie wyniki nikogo nie dziwią, ponieważ już od dosyć dawna wiadomo jak zły wpływ na organizm ma dym z papierosów. Niebezpieczne substancje zawarte w dymie można podzielić na dwie grupy, jedna to cząsteczki gazowe a zawieszone w odzie cząsteczki, które tworzą substancje smoliste. Warto również się dowiedzieć, że podczas produkcji papierosów producenci dodają różnego rodzaju aromaty oraz konserwanty, często ich skład jest tajemnicą handlową firmy. Jedna ze sztuczek to dodawanie specjalnych soli, one odpowiadająca to, że papierosy nie gaśnie i ciągle się delikatnie pali. Taki papieros oprócz nikotyny dostarcza innych uzależniających substancji.

 

Nikotynowa terapia zastępcza to bardzo popularna metoda leczenia uzależnienia, jest to metoda farmakologiczna, metoda taka polega na podawaniu do organizmu dawek nikotyny (stworzona jest ona w warunkach laboratoryjnych) w kontrolowanych ilościach. Sposobów dostarczania nikotyny do organizmu jest kilka, najpopularniejsze to gumy lub plastry. Nikotynowa terapia zastępcza skutecznie łagodzi objaw braku nikotyny, tak zwanego głodu nikotynowego. Oznakami głodu nikotynowego jest pragnienie nikotyny, większa drażliwość, często człowiek jest sfrustrowany. Dodatkowo jeszcze brak nikotyny może wywołać takie objawy jak bezsenność, duże problemy z utrzymaniem koncentracji, zwiększenie apetytu oraz spowolnienie pracy serca. Większość tych objawów możemy usunąć dzięki nikotynowej terapi zastępczej, według wszelkich dostępnych badań taka forma terapii podczas procesu rzucania palenia, przynosi bardzo dobre i potwierdzone efekty w walce z uzależnieniem od palenie papierosów i tytoniu.

 

Comments are closed.