Przedwczesna śmierć

Wielu palaczy umiera przedwcześnie i to jest głownie spowodowane ich złym stanem zdrowia, które skutecznie sami niszczą za pomocą wdychanych substancji z dymu papierosowego. W Europie ilość zgonów obecnie wynosi około 1,2 miliona, jest to prawie jedna trzecia ogólnej ilości zgonów z całego świata spowodowanych paleniem papierosów. Dodatkowo umieranie z powodu palenia stanowi aż 14% wszystkich przyczyn zgonu. Jeżeli rządy i organizacje nie zaczną działać zdecydowanie na rzecz bezpieczeństwa i rzucania palenie, niebawem doczekamy momentu, że ze względu na rzucanie palenia będzie umierało dwa miliony Europejczyków.

Jest to straszna statystyka. Przyjrzyjmy się problemowi nikotyny w Polsce. Nasz kraj według badać WHO to miejsce gdzie pali dziewięć milionów osób. Przekładając to na płeć pali 40% mężczyzn i tylko 20% kobiet. Inne zatrważające dane to takie że w roku 1996 siedemdziesiąt procent ogólnych zanotowanych zgonów było spowodowanych chorobami układu krążenia lub nowotworami złośliwymi.

Polacy wydają na palenie papierosów astronomiczne wręcz sumy pieniędzy. W roku 2001 wydali na tą truciznę kwotę16 miliardów złotych!!! Statystycznie palacz wydaje prawie dwa tysiące złotych, jednak jest to kwot i tak niska w porównaniu do osoby, która pali obecnie powiedzmy jedną paczkę dziennie. Taka osoba na ta chwilę wyda około 7000 tysięcy złotych rocznie. Podatnicy na leczenie chorób około tytoniowych wydają za pośrednictwem budżetu państwa około 18 miliardów złotych rocznie.

Comments are closed.